SEM

Remsey Bek
12 Feb / 2016

Remsey Bek

Yayınlayan: admin Kategorisi: SEM Hits: 4061 Yorum: 0

Klarnet İçin Bilinmesi Gereken Temel bilgiler: Klarnet, 1700’lü yıllara dayanan, nefesli/üflemeli bir çalgıdır. Günümüzde, Avrupa ve Türkiye’de yoğun kullanıma sahip olan klarnet, yalnızca bir klarnet sahibi olmakla ve çalmayı öğrenmekle bitmez. Klarnet çalmanın temel gereksinimleri vardır. Bunlardan en önemlisi klarnet beki (ağızlığı)dır. Klarnet bekinin önemi, çalan kişi için, sesin düzgün çıkması, çıkan sesin tonu, sesin rahat çıkması vb. özellikler içindir.

 

Bek Nedir? Türk Müziğine En Uygun Bek Hangisidir?: Sem Müzik, sol klarnet için Türk müziğinin komalı seslerine uygun olarak üretilen açık uçlu Remsey  Bek’leri ayağınıza kadar getiriyor. Komalı seslerin ne kadar zor çalındığını biliyoruz fakat klarnette artık bunu yapmak zor değil. Remzi Altıok’un yaratıcı olduğu bu bek, Remsey markası tarafından üretiliyor, Türkiye ve Balkanların tercihi.

 

Neden Remsey Kingtone Bek’leri Tercih Etmeliyiz?: Remsey Kingtone Bek’leri diğerlerinden ayırt eden teknik özelliklerine bakacak olursak, diğer Bek’lerin açıları köşeli ve düzdür fakat Remsey Kingtone Bek’lerin uçları kavislidir ve bu kavisler Türk müziğinde istenilen tonları çıkartmaya yardımcı olur. Remsey Kingtone Bek’lerin farkını stüdyo kayıtlarında ve konserlerde kolayca fark edebileceksiniz. Zaten kısa sürede sol klarnet icracılarının vazgeçilmezi haline gelen Remsey Kingtone Bek, Hüsnü Şenlendirici gibi ünlü klarnet virtüözlerinin kullandığı bir marka haline gelmiştir. Dünyada ve Türkiye’de Türk müziğinin komalı yapısına, sol klarnete uygun bekler üretilmeye çalışılsa da, hiçbir bek  Remsey beklerin yarattığı sound yumuşaklığını, rahatlığını yakalayabilmiş değildir.

Sol Klarnet İcracıları Neden Açık Uçlu Remsey Kingtone Bek’leri Tercih Etmektedir?: Açık uçlu bir bek olan Remsey Kingtone Bek’ler, yaratıcısı Remzi Altıok’un da Türk müziğini ve komaları çok iyi bilmesi sayesinde, beklerin üretiminde kullanılan malzemeler titizlikle seçilerek  ve Türk müziğinin komalı yapısına uygun soundu tamamen el işçiliği kullanılarak en kolay ve en mükemmel kalitede  çıkaracak bek ucu açıları hesaplanarak üretilmiştir. Türklerin komalı müziğini hakkını vererek çalmak için dünyanın en iyi sol klarnet Bek’leri Remsey tarafından üretilmektedir.

Bek’lerin Farkları Nelerdir? Bek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?: Klarnet Bek’i, klarneti icra eden kişi için büyük önem taşır. Bu yüzden Bek’in yani ağızlığın da klarnete uyum göstermesi gerekmektedir. Klarnet ve bek uyumu, icracının eser yorumlayabilmesinde temel etkendir . Fakat bütün bekler, ağız yapısına göre farklılık göstermektedir.

Remsey Kingtone Bek’lerin Çeşitleri Nelerdir?: Remsey beklerin, kişinin ağız yapısına göre 7, 8, 9 ve 10 numara olmak üzere 4 farklı bek çeşidi vardır ve bu bek’ler aynı zamanda kristal ile plastik alaşım olmak üzere iki farklı çeşittedir. Kristal bek’lerle, teknik olarak çok daha dolgun, soft ve sıcak tonlar çalınabilmektedir. Bu bek’le akustik tonları daha kolay elde edebilirsiniz.

 Remsey Kingtone Bek’lerin Numara Açıklıkları Nelerdir?:

Remsey Kingtone Bek’lerin numara açıklıkları şu şekildedir;

Plastik Bek’lerin numara açıklıkları;

10 numara Bek’in 1,95 mm.

9   numara Bek’in 1,85 mm.

8   numara Bek’in 1,75 mm .

7   numara Bek’in 1,65 mm .

Kristal Bek’lerin ise numara açıklıkları şöyledir;

10 numara Bek’in 2,05 mm.

9   numara Bek’in 1,95 mm.

8   numara Bek’in 1,85 mm .

7   numara Bek’in 1,75 mm.

Bek’lerde Kaç Numaralı Kamışlar Kullanılmalıdır?: 7 numaralı Bek’lerde genellikle 1-1,5 numaralı mavi kuşak kamış kullanılması önerilmektedir. 8, 9, 10 numaralı Bek’lerde ise 1 numara mavi kuşak  kamış kullanılması önerilir.  Birbirine uyum sağlayan ağızlık ve kamışlar, icracılarının klarnetlerine mükemmel uyum göstermelerine ve eserin profesyonel yorumlanmasına katkı sağlamaktadır.

Remsey Kingtone Bek’ler İçin Hangi Klarnet Kullanılmalıdır?: Remsey Kingtone Bek kullananların genel olarak tercihi Remsey Kingtone Klarnet’tir. Üretimlerinde birbirlerine uyumluluğu gözetilmiştir. Fakat Remsey bek’ler dünyada üretilen her marka sol klarnette aynı çalım farkını net olarak ortaya koymaktadır.

Remsey Kingtone Klarnet’lerin Çeşitleri Var Mıdır?: Remsey Kingtone Klarnet’lerinin çeşitleri şunlardır; V8, Mavi Balina, Klasik, Ebonit ve Metal olarak frklı modellerde üretilmektedir. Hüsnü Şenlendirici, Remsey Kingtone V8’i kullanmaktadır.

Remsey Kingtone Bek’leri ve Remsey Kingtone Klarnet’leri Nerede Bulabiliriz?: Bu muazzam bekleri, başkent Ankara’da sizlere ‘’Sem Müzik’’ olarak bizler sunuyoruz. Yurtdışında üretilen bu kaliteli Remsey bekler, Sem Müzik kalitesiyle, siz klarnet icracılarını bekliyor. Türkiye’nin en iyi klarnetçilerinin kullandığı bu Remsey bekleri, www.semmuzik.com adresinden online olarak sipariş edebilir ya da Olgunlar Cad. No:26-B Kızılay/ANKARA adresinde bulunan mağazamızda deneyerek satın alabilirsiniz. 

Remsey Bek modelleri ve fiyatlarını görmek için aşağıdaki linki tıklayabilir, 9 taksit imkanı ile satınalabilirsiniz.

http://semmuzik.com/index.php?route=product/category&path=1067_1090_1095_1248&mfp=manufacturers[538]

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)
web tasarm marka tescil istanbul hava durumu sa protezi